A 'PayPal maffia' átveszi az irányítást az Egyesült Államok kormányzati struktúráján?
A PayPal fizetőszolgálat korábbi tagjainak széles csoportjáról van szó, akik olyan technológiai cégeket fejlesztettek ki Szilícium-völgyben, mint a Tesla, a LinkedIn, a SpaceX, a Slide vagy a YouTube. Politikai befolyásuk egyre kiterjedtebb, és már bejutottak az Ovális Irodába is.
A viharosan felgyorsult utóbbi években a Szilícium-völgy, azaz a high-tech vállalatok kaliforniai köre "PayPal maffia" néven lett ismert. Ez a csoportosulás áll Donald Trump politikai feltámadásának hátterében, azzal a nem titkolt céllal, hogy átalakítsa a politikát és az amerikai kormányzatot.
A csoport dinamikájának irányító alakjai a közvélemény számára szinte ismeretlenek. Valójában nem rendelkeznek hivatalos vezetőséggel vagy hierarchikus struktúrával, mint ahogyan azt a hagyományos maffiák vagy kartellek esetében megszokhattuk. Jelenlétük szinte észrevétlenül szövi át az emberek mindennapjait, anélkül hogy bárki észrevenné őket.
Ez nem egy titkos, sötét bűnszervezet, hanem olyan szakértők csoportja, akik a technológiai kihívások mesterei. Azért váltak a hagyományos kormányzati rendszerek kíméletlen ellenfeleivé, mert egyre gyakrabban ütköztek a politikai struktúrák akadályaiba – legyen szó Amerikáról vagy Európáról. Ezen akadályok, véleményük szerint, gátolják a technológiai innovációkat és fenntartják a már elavult politikai megoldásokat.
A technológiai szakemberek gyakran háttérbe szorulnak a szórakoztató televízió világában; ritkán adnak hangos interjúkat, és nem látogatják a népszerű szórakozóhelyeket. Elon Musk mellett az amerikai közvélemény általában Peter Thielt ismerheti a legjobban (lásd a képet), akit sokan a "maffia Donjaként" emlegetnek. Ez a több száz fős közösség nem csupán az Egyesült Államokban, hanem világszerte aktívan jelen van. Fejlődésük egy globális technológiai ökoszisztéma irányába mutat, amelyet a digitális rendszerek egyre kifinomultabb szolgáltatásai táplálnak.
A 'fintech' kifejezés a pénzügyi technológiát takarja, amely új, korszerű eszközök bevezetését jelenti a pénzügyi szolgáltatások világában. Ezen innovációk célja, hogy fokozzák a szolgáltatások hatékonyságát és új, kreatív megoldásokat kínáljanak a felhasználók számára.
A tech-filmekben gyakran idealizált fiatal zsenik képével szemben a valóságban a technológiai szektor irányítói jellemzően nem csupán huszonéves, lánglelkű tehetségek. Sokkal inkább középkorú vagy annál idősebb szakemberekből áll a vezető réteg. A kutatások azt mutatják, hogy a legsikeresebb vállalkozók általában a tapasztaltabbak közül kerülnek ki, akik olyan problémákra találnak megoldásokat, melyekkel már hosszú évek óta foglalkoznak. Ők azok, akik a probléma keletkezésének tanúi voltak, és végigkísérhették annak fejlődését. De nem csupán megfigyelői voltak a folyamatnak; aktívan részt vettek benne, tapasztalataik és tudásuk révén mélyebb megértést nyertek a kihívásokkal kapcsolatban.
A Fintech Families öregdiákjai nem csupán tőkéhez jutnak, hanem igencsak alkalmazkodóképesek is. Az elmúlt évek gazdasági nehézségeivel szemben 2023-ban e tapasztalt szakemberek alapították a legtöbb új fintech vállalkozást, gyakran fiatal tehetségek mögött rejtőzve. A friss indulók már egy jól kiépített hálózat részeként lépnek a piacra, ezzel éveket spórolva meg, hiszen szinte átugorják a növekedés nehézségeit és a kudarc kockázatait. Így azonnal egy ideális üzleti és szakmai környezetbe kerülnek, ahol a siker lehetőségei sokkal kedvezőbbek.
Egy induló vállalkozás számára a rendszerbe való betelepedés felmérhetetlen értékű tapasztalati hozzáféréssel és kapcsolati lehetőségekkel szolgál a gyors sikerhez. Ennek köszönhetően akár néhány tízezer dolláros befektetéssel is szédítő gyorsasággal lehet milliárdossá válni.
A PayPal-maffia egyre növekvő számú bírálója, valamint a nyomulásuktól megijedt politikai riválisaik szerint ez a csoport 'betegesen túlképzett' egyénekkel van tele. Míg a tevékenységeik nem ütköznek a törvényekbe, azok ellenőrizhetetlensége miatt mégis rendkívül aggasztó hatásokat gyakorolhat - állítják.
A bírálók aggasztó megjegyzései szerint a digitális maffia egyre erősebb hatása aláássa a demokratikus értékeket, mivel a hagyományos magánbefektetések háttérbe szorulnak, és helyettük a társadalmi problémák technológiai megoldásai kerülnek előtérbe. Ennek következményeként a technológiai szektor profitja szinte korlátlanul növelhető, amit más iparágak nem tapasztalhatnak meg.
A kritikusok úgy látják, hogy a csoport hirtelen betörése a kormányzati pozíciókba elmossa a vállalati érdekek és a közszolgálat közötti érzékeny vonalat, amelynek sokkal élesebbnek kellene lennie. Ezt követeli meg az elszámoltathatóság igénye, ami nélkül nem létezhet valódi demokrácia - erre figyelmeztetnek a maffia ellenfelei.
Sokan úgy vélik, hogy Amerika még a legerősebb globális pozíciójában sem hagyhatja figyelmen kívül azokat a hagyományos eszközöket, mint a diplomácia, a klasszikus hírszerzés vagy a nemzetközi kulturális együttműködés. Ezek a tevékenységek nem helyettesíthetők digitális megoldásokkal, és értékük nem csupán az üzleti sikerességtől függ.
A másik nagy társaság a rokonszenvező drukkereké, akik viszont szilárdan hiszik, hogy a csoport feltörekvése a kormányzati hatékonyság és innováció elmaradhatatlanul szükséges 'befecskendezését' jelzi. Nézetük szerint a Szilícium-völgy óriásai olyan eredményorientált gondolkodásmódot képviselnek, ami elősegítheti a felfúvódott bürokráciák elleni küzdelmet.
Úgy gondolják, hogy a maffia a kormányzathoz képest jóval hatékonyabb lehet az olyan kihívások kezelésében, mint a kiber-biztonság, az AI-etika vagy a technológiai versenyképesség, ami erősíti Amerikát a nemzetközi térben.
A vállaltan meleg Peter Thiel - akit sokan a maffia legjobb koponyájának tartanak - nem igényelt magának kormányzati feladatot, de a bennfentesek tudomása szerint folyamatosan ad személyzeti és kinevezési tanácsokat Donald Trumpnak. (A nagyvállalkozó 2018-ban Budapesten is tartott egy zártkörű szemináriumot a Corvinus Egyetemen.)
Thiel javasolta Trump dániai nagykövetének, Ken Howery-t, aki a PayPal egyik alapítótársa. Howery feladata nem titkoltan az, hogy Kopenhágában a világ legnagyobb szigetét, Grönlandot megszerezze Dániától. Ennek oka nem csupán a sziget hatalmas mérete és gazdag erőforrásai, hanem az is, hogy az Északi-sarkvidék katonai jelentősége folyamatosan növekszik, így Grönland stratégiai szerepe is egyre fontosabbá válik.
A Trump-kampány diadala nem csak a Szilícium-völgy jobboldali befektetőinek kedvez, de felkeltette a liberális szemléletű üzletemberek érdeklődését is. Az összekötő szövet nem ideológiai, hanem haszon-jellegű, ami a trilliárdosok klubja felé tart, és ehhez a 'tech-tesók' egyre mélyebben használják ki gazdasági befolyásukat a kormányzási változtatások érdekében. Maga Elon Musk is ezt a feladatot kapta a Trump-kabinetben, oldalán Vivek Ramaswamy üzletemberrel.
A reflektorfény középpontjában jelenleg a Tesla, a SpaceX és az X irányítója áll, aki nemcsak a PayPal filozófiájának hatékony képviselője, hanem a megválasztott elnök által 'Új Csillagként' emlegetett személy is a győzelem éjszakáján. Trump novemberi bejelentése szerint a két prominens üzletember közösen fog munkálkodni a kormányzati bürokrácia leépítésén, a túlzott jogi szabályozás megnyirbálásán, a pazarló költségvetési kiadások csökkentésén, valamint a szövetségi ügynökségek, mint például az FBI, a NASA és a hírszerző közösség reformálásán.
Trump célként fogalmazta meg az évente 6500 milliárd dollárt kitevő felesleges kormányzati kiadások megszüntetését. Ha ez megvalósul, akkor a jelenlegi katonai kiadások többszörösét tudná a kabinet megspórolni.
A PayPal maffia integrációja a kormányzati szférába a hagyományos amerikai politikai táj átalakulását jelzi: a magánérdekek és a közszolgáltatások politikai vonalának egyesülését. Ahogy olyan kiemelkedő alakok, mint Howery, Thiel, Musk és mások egyre nagyobb szerepet játszanak, úgy hatásuk a kormányzás jövőjére egyértelműen a közbeszéd középpontjába kerül.
Mivel az Egyesült Államok újrarendezi saját szerepét a világban, a tech-titánok befolyása nem csak a politikát, de a nemzet identitását is formálni fogja a XXI. században. A klasszikus kormányzati forma és az új modell heves ütközése ezért elkerülhetetlen.
Az elnök hatalmi támaszát képező Kongresszus republikánus képviselői között egyre több aggasztó pillantás vetül a fürge ragadozók megjelenésére. A maffia leendő kormányzati tagjainak ambíciói, amelyek nem csupán az állami működésbe, hanem a nemzetbiztonság és a munkaerőpiac ügyeibe is behatolnának, távol állnak tőlük. Az aggódó hangulat egyre inkább érezhető, ahogy a politikai táj bonyolultabbá válik.
Több republikánus például hevesen ellenzi Musk és Ramaswamy javaslatát, hogy adjanak ki jóval több munkavállalói vízumot (H-1B típusút) indiai, kínai, tajvani, koreai, mexikói és más országok technológiai szakemberei számára.
A szélsőjobboldal úgy véli, hogy ez a javaslat ellentétes az amerikai értékekkel, és éles kritikát fogalmaznak meg a már kibocsátott vízumok számával kapcsolatban is, amely meghaladja a évi 85 ezres keretet.
Ramaswamy véleménye szerint az amerikai fejlődés történetében a középszerűség mindig is középpontban állt, ami azt eredményezte, hogy a nemzet nem tudta megfelelően kibővíteni mérnöki, fejlesztői és technológiai szakemberei sorát a magasabb célok elérése érdekében. Számos XX. századi példával szemlélteti ezt a jelenséget, hiszen Nicola Tesla, Albert Einstein, Szilárd León és Wernher von Braun mind importált zseniként járultak hozzá Amerika sikeréhez, amikor az ország a legnagyobb kihívásokkal nézett szembe.