Természetesen! Íme egy egyedi szöveg a lengyel-magyar örökségről: --- **A lengyel-magyar barátság szellemében** A lengyel és magyar nép közötti kapcsolat évszázadok óta tartó, mély gyökerekkel bíró kötelék, amely nem csupán történelmi eseményekre, hane
A cikk emailben történő elküldéséhez kattintson ide, vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/magyarorszag/a-lengyel-magyar-orokseg-jegyeben-932814/
Kizárt, hogy megfelelő képet tudjak festeni Máté Endre bajtársamról és barátomról anélkül, hogy ne szentelnék néhány szót Józef Wysockinak, aki ha úgy tetszik, Wysocki József néven is ismert. Ő egy lengyel katona, aki az 1848-49-es magyar szabadságharc honvédtábornokaként vált ismertté. Nem kívánom részletezni a tábornok életútját, sem a katonai karrierjének ívét, de fontos megemlíteni, hogy 1848-ban Krakkóban megszervezett egy lengyel önkéntes alakulatot. Ezzel az alakulatával még ugyanebben az évben, november tájékán érkezett Magyarországra. Eleinte őrnagyi rangban vezette ezt az önkéntes zászlóaljat, de a harcok során elért eredményei révén hamarosan előrébb lépett a ranglétrán, és 1849 májusában már vezérőrnagyként irányította az összevont Lengyel Légiót. Harcoltak Aradnál, Szolnoknál, és aktívan részt vettek a tavaszi hadjárat ütközeteiben is.
Persze Wysocki története a magyar hadtörténelem számára nyomon követhető 1849 májusa után is, de Máté Endre bajtársam és barátom megismertetése szempontjából ez már nem oszt, nem szoroz. Kezdjük ott, hogy Endre apai nagymamájának ősei lengyel származásúak voltak, s ez éppen elegendő számára, hogy lengyel identitással is rendelkezzen. Ennek az sem cáfolata, hogy tevékeny részt vállalt korábban a Kossuth Szövetség munkájában, ahol Gavlik István elnök mellett alelnökként tevékenykedett. Magam 1995. szeptember 19-én, Kossuth születésnapján találkoztam vele először Tinnyén a Kossuth Művelődési Házban, amikor éppen Gavlik elnök úr felkérésére együtt koszorúztuk meg a Kossuth-obeliszket. Én akkor meghívtam őt a következő évi Tavaszi Emlékhadjáratra, vagyis a nyolcadikra. Endre eljött és talán nem tévedek nagyot, ha azt állítom, hogy ott bele is szeretett a katonai hagyományőrzésbe. Bár, azóta sokan építették és építik ma is ezt a remek csapatot, mindent összevetve azt hiszem, hogy ő a Wysocki Légiónak nemcsak alapítója, hanem a kezdeti idők óta egyik meghatározó embere is.
Korunk embere, amikor a "légió" kifejezés felmerül, valószínűleg először a Francia Idegenlégióra gondol, hacsak nem történész, aki az ókori hadviselést tanulmányozza, vagy esetleg egy katonai hagyományőrző. A légiók, mint katonai egységek, a történelem során mindig is jelentős szerepet játszottak, hiszen a Római Birodalomban a hadsereg alapvető elemei voltak. Ezek a légiók, melyek létszáma idővel változott, jellemzően 3-6000 gyalogosból és 120-300 lovasból álltak. A későbbi korokban a "légió" kifejezés sokszor olyan katonai egységekre utal, amelyeket külföldiekből állítottak össze. Például a Francia Idegenlégió, amely 1831-ben alakult a francia hadsereg keretein belül, kifejezetten a Franciaországban élő külföldi önkéntesek számára jött létre. Hasonló módon jött létre a Spanyol Idegenlégió is, amely 1920-ban alakult meg francia példára. A magyar szabadságharc idején is számos légió harcolt, mint például az Olasz Légió, valamint a Bécsi és Német Légió, és nem szabad elfelejteni a Lengyel Légiót sem. A lengyelek esetében érdekes, hogy kezdetben két légiót is alakítottak Bem és Wysocki ellentéte miatt, így az egyik a felső-magyarországi hadszíntéren, míg a másik Erdélyben küzdött a magyar szabadságért. A légiók tehát nemcsak katonai alakulatok, hanem a történelem viharos időszakainak tanúi is, amelyek összekötik a különböző nemzetek harcosait egy közös cél érdekében.
Ám ami a mi szempontunkból lényeges, hogy majdnem olyan légió a Wysocki Légió is, mint a fentebb említettek. Ezt a magyar katonai hagyományőrzésben különlegesnek nevezhető egységet Máté Endre, még a Kossuth Szövetség alelnökeként, és dr. Sutarski Konrád, az Országos Lengyel Kisebbségi Önkormányzat első elnöke alapították 1997-ben. Szóval csak majdnem olyan légió ez is, mint a többi, mert a 2007-óta Wysocki Légió Hagyományőrző Egyesület néven jegyzett szervezet, mint arra a neve is utal, nem katonákból, hanem katonai hagyományőrzőkből áll. Ők az első, és egyben az egyetlen lengyel katonai hagyományőrző szervezet ezidáig Magyarországon. Tagjai mindannyian magyar állampolgárok, ugyanakkor magyarországi lengyelek, vagy olyan férfiak és nők, akiknek felmenői között vannak lengyelek. Sőt, olyanok is akadnak, akik lengyel gyökerekkel nem rendelkeznek, de rokonszenveznek az egyesület céljaival, törekvéseivel, és fontosnak tartják, az évezrednyi időre visszavezethető lengyel-magyar barátság történelmi-kulturális alapon való szolgálatát, erősítését.
Nemcsak 1848-49 ulánusai ők, hanem öltözetükkel, fegyverzetükkel és tevékenységükkel ma már felelevenítik a XVI-XVII. század lengyel korszakát, továbbá megjelenítik az I. világháború és az 1939-es lengyel honvédő harc időszakát is. Ez utóbbit a Zolnierz Wrzesnia, azaz a Szeptember Katonái díszraj keretén belül. Ott vannak emléktábla- vagy szoboravatásoknál, ott vannak csatabemutatókon, de szerveznek élő történelemórákat és olyan utazásokat is, amelyek során betekintést lehet nyerni Magyarország és Lengyelország közös múltjába, történelmébe és jelenébe is. A légió létszáma 2024-ben 25 fő, évente közel 50 rendezvényen vesznek részt, és elmondható, hogy a csapat felszálló ágban van. / Elnök: Nagy Emil Bogumil, parancsnok: Máté Endre. Egyébként mindketten képviselők is Óbuda-Békásmegyer Lengyel Nemzetiségi Önkormányzatában.
Milyen különös ember az, aki karosszérialakatosnak készül, majd felfedezi a tűz- és vagyonvédelem izgalmait, hogy végül a bátor tűzoltók kalandos életét élje? De ahogy az élet sodrása változik, érdeklődése a mozigépészet lenyűgöző világába, majd a kertészet gyönyörűségei felé tereli. Szabadidejében pedig a lengyel nyelvet tanulja, gazdagítva ezzel tudását. Milyen ember az, aki mindezek után úgy érzi, hogy bibliaoktatónak kellene lennie, és ennek érdekében a főiskolán tanul? Közben a gyakorlati életben antennakarbantartóként és gazdasági ügyintézőként dolgozik, míg végül az irodaház recepciós feladatai vonzzák inkább. Milyen ember az, aki a lengyel katonai hagyományokat elsőként képviseli Magyarországon, és rádiós, televíziós műsorokat vezet, miközben a Kossuth Rádióban egy vasárnapi magazin riportere és szerkesztője is? Micsoda tehetség, aki újságokba is ír, könyveket publikál, hirdetéseket szervez, és újságterjesztési ellenőrként is helytáll, mindezt pedig a megfelelő előképzettség nélkül, mégis megbízói legnagyobb elismerésére. Mindezek mellett néha még taxisofőrként is képzeli magát Budapest forgatagában, hiszen jogosítványa erre is lehetőséget ad. Milyen ember az, aki mindezek után a Lengyel Intézetben találja meg hosszú távú elhelyezkedését? Olyan ember, akivel országos szinten a legnehezebb konfliktust kialakítani, akire évtizedek óta mindig számítani lehet, ha szükség van rá. Megmondom én, milyen ember az ilyen: egy különleges, egyedi lélek, aki senki máshoz nem hasonlítható. Ő Máté Endre, akinek barátsága felbecsülhetetlen érték.
Tény, hogy a Wysocki Légió megalapítójával és parancsnokával, Máté Endrével mindig történik valami váratlan és különös. Az elmúlt évtizedek során nem csupán rendezvényeken találkoztunk, hanem számos közös kalandot éltünk át külföldön, vidéken és határon túl is, így bőven volt alkalmam felfedezni Endre különleges auráját. Az életét szegélyező meglepetések és furcsa véletlenek sora, szinte úgy tűnik, mintha egy láthatatlan "távkoreográfus" terelgetné őt. Egyik kedvenc emlékem az M3-as autópályán történt, amikor Budapestről a gödöllői Kiskastélyba tartottunk, hogy lebonyolítsuk a Huszárvágás című műsorunkat. Útközben Endre felidézte, hogy amikor az Antenna Hungáriánál dolgozott, a Széchenyi-hegyi Nagyadóban fúrógépet csatlakoztatott egy konnektorhoz, ami éppen akkor hibásodott meg. Ennek következményeként az RTL Klub adása hat-het percig szünetelt az ország egész területén. Karácsony előtt történt mindez, és amikor hazaérkezett, a hatéves kisfia mesélte, hogy nem tudta megnézni a rajzfilmet, mert nem volt adás. Endre csak annyit mondott: "Tudom, én csináltam." Jót nevettünk ezen az anekdotán, mígnem elérkeztünk a stúdióhoz, ahol Nagy Feró éppen a műsorát zárta le. Amikor beléptünk, a zene leállt, és hirtelen az egész technikai rendszer is megadta magát. Senki sem tudta, mi történt, de én már gyanakodva néztem Endrére, mintha ő lett volna a felelős. Kiderült, hogy amikor leült a műsor technikai biztosításáért felelős számítógéphez, a táskáját sietve a padlóra dobta, de nem is akarta, hogy a billenőkapcsolós elosztóra essen. Az eset gyorsan orvosolva lett, de egyértelmű volt, hogy ez a kis baleset méltó folytatása volt a néhány perccel korábban mesélt RTL Klub-os történetnek.
Kevés olyan ember akad, aki ne örvendene a munkája elismerésének, vagy akár közömbös lenne az iránt. Vannak, akik igazán megérdemelnék a dicséretet, de valamiért elkerüli őket, míg mások, akiknek nem feltétlenül jár, mégis megkapják. A Wysocki Légió esetében azonban a legutóbbi kategória érvényesül: ők valóban megérdemlik az elismerést, hiszen már közel három évtizede, jól szervezetten és rendkívül aktívan tevékenykednek. Négy különböző korszakot képviselnek, és főként két országra, Lengyelországra és Magyarországra koncentrálnak, de emellett számos határon túli és külföldi megjelenésük is van. A csapat tagjai nemcsak szakszerűek és lövészként is kiemelkedőek, hanem fegyelmezettek is. Az együtt töltött időt örömmel élik meg, és szenvedéllyel űzik azt, amit csinálnak. Nem csak a csapat teljesítménye érdemli meg a magas szintű elismeréseket, hanem vezetőik is, akik irányítása alatt mindez megvalósul. Ha valaki irigykedve nézi a Wysocki Légió elismerését, annak csak annyit tanácsolhatok: ha hasonló tiszteletben szeretnének részesülni, akkor dolgozzanak olyan lelkesen és odaadóan, ahogyan ők teszik!