A légikatasztrófa szomorú árnyékában Dél-Korea egyre közelebb sodródik a polgárháború széléhez.


Harmadszor is elmaradt Jun Szogjol, a felfüggesztett dél-koreai elnök megjelenése az ügyészségen. A helyzet egyre feszültebbé válik, és úgy tűnik, hogy a közeljövőben letartóztatás vár rá. Az országban pedig könnyen elszabadulhat a káosz.

Dél-Korea felfüggesztett elnöke, Jun Szogjol ismételten, már harmadik alkalommal, elmulasztotta, hogy megjelenjen az ország bűnüldöző hatóságai előtt – számolt be róla a Yonhap hírügynökség vasárnapi jelentésében.

Dél-Korea brutális politikai és társadalmi káoszba fulladt hetek óta. Csoj Szangmok, az ország pénzügyminisztere péntek este lett az ország ügyvezető elnöke, miután Han Dokszu miniszterelnököt megbuktatta a nemzetgyűlés. Han azóta töltötte be az elnöki tisztséget, hogy Jun Szogjol dél-koreai elnököt december 14-én szintén megbuktatták és felfüggesztették a hatalomból, miután rövid időre hadiállapotot vezetett be az országban - és úgy tűnik, tűzparancsot is adott a hadseregnek.

A politikai zűrzavar akkor indult el, amikor Jun december 3-án, váratlanul hadiállapotot hirdetett. Ám alig néhány órával később máris visszavonta ezt a rendeletet, miután a Nemzetgyűlés, szembeszállva a körülötte felvonuló katonai és rendőrségi erőkkel, ellene szavazott.

Az ellenzéki többségű Nemzetgyűlés lázadással és hatalommal való visszaéléssel vádolta meg Junt, és felfüggesztette előbb őt, majd később Han miniszterelnököt is. A Han kormányában a miniszterelnök-helyettesi és pénzügyminiszteri feladatokat ellátó Csoj így ügyvezető elnök lett, amíg az Alkotmánybíróság dönt Jun és Han sorsáról.

A dél-koreai politikai káoszra és Dél-Korea történetének legsúlyosabb repülőgép-katasztrófájára akkor kerül sor, amikor Dél-Korea megpróbálja kezelni az ingadozó devizapiacokat, és szembe kell néznie azzal a feladattal, hogy felkészüljön a megválasztott elnök, Donald Trump kormányzására az Egyesült Államokban, amely Szöul legfőbb szövetségese.

A korrupcióellenes nyomozóhivatal (CIO) bejelentette, hogy Jun, a várt időpont ellenére, nem tett eleget a behívásnak, és nem látogatott el a Szöultól délre található irodájukba. Jun már korábban is figyelmen kívül hagyta a december 18-i és 25-i idézéseket, így a helyzet továbbra is aggasztó.

A Yonhap hírügynökség értesülései alapján egyre inkább valószínű, hogy a hatóságok elfogatóparancsot fognak kibocsátani Jun ellen. Szabályosan három idézés kiadása a felső határ, mielőtt a nyomozóhatóságok elérkeznek ahhoz a ponthoz, hogy elfogatóparancsot kérjenek a gyanúsítottal szemben.

Ha a CIO bírósági végzést kér Jun letartóztatására, az precedens nélküli lépést jelentene egy hivatalban lévő elnök ellen Dél-Koreában.

Jun jogi képviselői hangsúlyozták, hogy a CIO-nak nincs felhatalmazása a lázadással kapcsolatos vádak vizsgálatára Jun ellen, és nem rendelkezik jogkörrel bírósági letartóztatási parancs kérésére sem. "Először számos kérdést tisztázni kell, beleértve azt is, hogy a CIO-nak nem áll jogában a lázadás ügyében nyomozni, mielőtt döntést hozhatnánk arról, hogy részt veszünk-e a kihallgatáson" - nyilatkozta az egyik védőügyvéd. "Ez nem azt jelenti, hogy elutasítjuk az idézést, hanem hogy ezeket a kérdéseket előbb rendezni szükséges."

A korrupcióellenes hivatal figyelmét felkeltette Jun, aki december 3-án hirtelen hadiállapotot hirdetett, majd csupán néhány óra elteltével visszavonta ezt a döntést. Az események gyors fordulata arra sarkallta a hatóságokat, hogy alapos nyomozásba kezdjenek.

Dél-Korea politikai válságának mélypontján áll. A Nemzetgyűlés december 14-én döntött Jun felelősségre vonásáról, míg az Alkotmánybíróság megkezdte a vizsgálatot annak érdekében, hogy megállapítsa a döntés alkotmányosságát.

Mint arról a Nap Híre beszámolt, a Jeju Air 7C2216-os járata, amely a thaiföldi fővárosból, Bangkokból érkezett 181 emberrel a fedélzetén, nem sokkal reggel 9 óra után próbált leszállni az ország déli részén lévő repülőtéren - közölte a dél-koreai közlekedési minisztérium a dél-koreai gép tragédiájáról.

A minisztérium tájékoztatása alapján ez a légikatasztrófa közel három évtizede a legtragikusabb esemény, amely során dél-koreai repülőgép vagy légitársaság volt érintett, és a legtöbb halálos áldozatot követelte.

A helyi médiában közzétett felvételen látható, ahogy a két hajtóműves Boeing 737-800-as repülőgép futóművek nélkül, drámai módon csúszik a kifutópályán. A videón jól látható, ahogy a gép végül egy falnak ütközik, miközben lángok és törmelék robbanása kíséri a tragikus eseményt. Egyéb felvételeken a füst és a tűz fokozatosan elborítja a repülőgép egyes részeit, még inkább felerősítve a baleset súlyosságát.

A személyzet két tagját, egy férfit és egy nőt kimentették az égő dél-koreai gép farokrészéből - közölte Lee Jung-hyun, Muan tűzoltóparancsnoka egy eligazításon. A tüzet délután 1 órára eloltották - mondta Lee. "Csak a farokrész őrzi egy kicsit az alakját, a (repülőgép) többi részét szinte lehetetlen felismerni" - mondta.

A hatóságok a becsapódás ereje miatt a közeli területeket kutatják át a dél-koreai gépből esetleg kirepült holttestek után kutatva - tette hozzá Lee.

A helyi közegészségügyi központ vezetője elmondta, hogy a személyzet két tagját közepes és súlyos sérülésekkel szállították kórházakba, ahol jelenleg kezelik őket.

Related posts