Egy Harvard-i pszichológus állítása szerint két kulcskérdés határozza meg, hogy valóban szeretsz-e valakit.


Valaha elgondolkodtál már azon, hogy mi alapján alakítjuk ki az első benyomásainkat másokról? Képzeld el, hogy találkozol egy új emberrel, és szinte azonnal érzed, hogy valami nem stimmel, vagy éppen ellenkezőleg: azonnal vonzónak találod. De vajon mik rejtőznek ezekben a hirtelen, intuitív érzésekben? Milyen tényezők befolyásolják, hogy megkedveljünk valakit, vagy éppen ellenkezőleg, elzárkózzunk tőle? Az emberi kapcsolatok sokszínűsége és a mögöttes pszichológiai folyamatok izgalmas világot rejtenek, amelyet érdemes felfedezni.

Amy Cuddy, a Harvard Egyetem pszichológusa, úgy véli, hogy a dolgok nem csupán a véletlenen múlnak. A "Your Body Speaks for You" című könyvében kifejti, hogy amikor új emberekkel találkozunk, tudatalatt két rendkívül egyszerű, mégis alapvető kérdést fogalmazunk meg magunkban:

Ezek a kérdések alapvetően formálják meg, hogyan alakítjuk ki a véleményünket másokról. Az első kérdés, a bizalom, olyan, mint egy kulcs, amely megnyitja a kapcsolatok ajtaját. Amikor érezzük, hogy a másik személy melegséget áraszt, őszinte és megbízható módon viselkedik, máris megtettük az első lépést a kölcsönös szimpátia felé. A második kérdés pedig arra irányul, hogy vajon elismerjük-e a másik kompetenciáját, és képesek vagyunk-e felnézni rá. Ez a két szempont együtt alkotja a kapcsolataink alapját.

Cuddy szerint csak azt az embert csodáljuk igazán, aki megbízható és hozzáértő is. De a sorrend nem mindegy: előbb kell megteremteni a bizalmat. Mert ha valaki "csak" erős és okos, de nem tűnik megbízhatónak, akkor az már inkább fenyegető lehet, mint tiszteletre méltó.

Ez a belső intuíció nem csupán véletlen. Evolúciós szempontból kulcsfontosságú, hogy gyorsan képesek legyünk felmérni, bízhatunk-e egy másik emberben. Ez a képesség egykoron hozzájárult a túlélésünkhöz, és napjainkban is segít eligibilitásunkban az emberi kapcsolatok tengerében.

Lehet, hogy meglepő, de a munka világában is ezek a kérdések kulcsszerepet játszanak. Hiába van valaki kivételes tehetséggel megáldva, ha nem sugároz megbízhatóságot, a közös munka során komoly nehézségek adódhatnak. A szakmai tudás csak akkor válik igazán értékessé, ha a bizalom már megerősödött a csapatban.

Ezért Cuddy javasolja, hogy a fiatal pályakezdők ne csupán a szakmai tudásra helyezzék a hangsúlyt.

Amikor legközelebb összefutsz valakivel, figyelj a kisugárzásukra – és arra is, hogyan hat a te jelenléted. Néha már az első pillanatban eldől, hogy merre tart majd a kapcsolatotok.

Related posts