A Facebook anyavállalata meghajolt Trump előtt, és elbocsátotta Soros György bizalmasát.
Nick Clegg, a Meta globális kapcsolatokért felelős igazgatója bejelentette távozását a közösségi média óriástól, amelyet követően Joel Kaplan, egy ismert konzervatív republikánus politikai szakember lép a helyére. Kaplan, aki a közelmúltig a párt és a Meta közötti kapcsolatok építésén dolgozott, korábban a cég közpolitikai elnökhelyetteseként tevékenykedett. Clegg a szerdán megosztott Facebook-posztjában kifejtette, hogy az utódlás folyamata néhány hónapot is igénybe vehet, de ő maga izgatottan várja az új kalandokat, amelyek elé néz.
A Financial Times, a neves brit üzleti lap, úgy véli, hogy a személyi változások szoros kapcsolatban állnak Donald Trump várható januári visszatérésével a Fehér Házba, valamint azzal, hogy a Republikánus Párt a Kongresszus mindkét házában többséghez jutott.
A körültekintésnek bőven van alapja: Trump és más jobboldali politikai figurák régóta hangoztatják, hogy a közösségi média platformok cenzúrázzák a konzervatív nézeteket. E felvetés nem alaptalan: a 2020-as amerikai elnökválasztási kampány idején a szövetségi hatóságok és a titkosszolgálatok együttműködtek a Metával és a Twitterrel, hogy megakadályozzák Hunter Biden kompromittáló fényképeinek nyilvánosságra kerülését. A későbbi elnök, Joe Biden fia a képeken prostituáltakkal való intimitás közben, illetve drogfogyasztás közben látható. A hatóságok és a közösségi média a hírhamisítás vádjával illették az ügyet, és megtiltották a képek terjesztését. Később azonban kiderült, hogy a felvételek valódiak, és magától Hunter Bidentől származnak, aki egy szervizbe leadott laptopján tárolta őket.
A technológiai óriások vezetői a múltbéli kellemetlen helyzetek tanulságait levonva úgy határoztak, hogy proaktívan reagálnak a politikai tájra, és megpróbálják megnyerni a közelgő hivatalba lépő Donald Trump támogatását. Mark Zuckerberg is csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez, és a tech ipar prominens alakjai együtt vacsoráztak az elnökkel Mar-a-Lagó impozáns rezidenciáján, ahol szívélyesen gratuláltak neki a választási győzelme alkalmából.
Nick Clegg politikai pályafutása után csatlakozott a Metához, miután 2007 és 2015 között a brit Liberális Demokraták vezetőjeként és az Egyesült Királyság miniszterelnök-helyetteseként tevékenykedett. A Cambridge Analytica-botrány kirobbanása után, 2018-ban lépett be a vállalathoz, ahol kulcsszerepet játszott a cég körüli politikai feszültségek mérséklésében. Emellett jelentős szerepet vállalt az Egyesült Államokban és az Európai Unióban a folyamatosan változó szabályozási környezethez való alkalmazkodásban is.
Clegg közreműködésével Mark Zuckerberg, a Meta vezetője, a közösségi média platformjainak fejlesztésére összpontosíthatott. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatások terén a vállalat számos eredményt ért el, és az új technológiák alkalmazásában is jelentős előrelépéseket könyvelhetett el. Ugyanakkor nem mentesült a kudarcoktól sem: a Zuckerberg által megálmodott Metaverzumból származó projekt, többéves kísérletezés után, végül elhalványult és nem valósult meg.
Nick Clegg régóta ismert szövetségese a milliárdos spekulánsnak, Soros Györgynek, és ennek következtében jelentős támogatásokban részesült az általa létrehozott alapítványoktól.
- Ekkoriban az International Business Times UK számolt be erről az eseményről.
A cég megalakulása után nem sokkal Soros és Richard Branson milliárdos üzletember összesen 41 ezer fonttal támogatták a vállalkozást, amelynek egyik célja, hogy a brit és európai drogszabályozást felpuhítsák. Mint azt Clegg többször is kifejtette, a drogkérdés kapcsán azon a véleményen van, hogy ez egészségügyi és nem rendőrségi probléma, így aktívan kampányolt a kábítószerek bizonyos fajtáinak legalizálása mellett. Ez a téma különösen kedves Soros György számára, aki alapítványai segítségével ugyanezt érte el az Egyesült Államokban. Nick Clegg cége számos más, Sorosékhoz lazábban köthető alapítványokon keresztül fontszázezreket kapott az induláshoz.
A brit politikus később a Metánál is a milliárdos spekuláns érdekeit védte. 2018-ban egy kisebb botrány robbant ki a Facebooknál: miután Soros a Davosi Világgazdasági Fórumon a platformot a társadalomra károsnak minősítette, Elliot Schrage, a Facebook kommunikációs igazgatója megbízta a közösségi média cég külső partnerét, hogy diszkreditálja Sorost. Az ügy napvilágra került, ami arra kényszerítette Schrage-et, hogy távozzon, míg a szóban forgó PR-céggel a Zuckerberg vezette csapat szerződést bontott.
A bukott kommunikációs vezető helyére érkezett a Sorosnak kedves Nick Clegg, aki azonnal a Facebook által alkalmazott külső cégek ellenőrzésébe kezdett. Az eredmény ismert: a későbbiekben Soros György tevékenységének kritizálása szigorú megítélés alá tartozott a platformon, jellemzően a felhasználók letiltása vagy posztok törlés járt érte.