A Beneš-dekrétumok és a kettős állampolgárság kérdései nem kerültek terítékre az elnöki palota falai között | ma7.sk

Peter Pellegrini és Forró Krisztián a tanácskozás kezdetén
A találkozó a tervezett másfél órás időkeretet bőven túllépte, közel fél órával, ami valljuk be, érthető is. Hiszen ha minden közösség képviselője csupán öt percet beszél, az máris több mint egy órát jelent. Ebből kifolyólag nem tápláltunk túl nagy reményeket a találkozó kimenetele iránt, amit az eseményt követő sajtótájékoztatón be is igazoltak.
Peter Pellegrini államfő kellemes meglepetésként jelét adta, hogy ismeri a kisebbségi létet szabályozó törvények meglétét, sőt hiányát is, továbbá szinte kínosan ügyelt arra, hogy egyszer se mondjon "nemzetiségi kisebbséget", hanem az egyenrangúsítóként hangzó "nemzetiségi közösséget" használja. Ez a két jószolgálati lépés elég volt ahhoz, hogy a nemzetiségi közösségi témában szinte azonnal a legképzettebb szlovák politikus lehessen. Az elnök jártassága a témában vélhetően Forró Krisztián felkészítő munkájának köszönhető, ezt a sajtótájékoztató után a tanácsadó el is ismerte, hozzátéve, hogy nagy segítségére volt ebben az elnöki hivatal több munkatársa is.
Pellegrini a megszokott szóvirágokon kívül konkrét megjegyzésekkel is élt, amikor a kisebbségi kultúrát támogató Kult Minor Alap munkájának hatékonyabbá tételét szorgalmazta, illetve elmondta, mennyire kedvező, hogy a nemzetiségi közösségi képviselőkkel való találkozás után kerül csak sor a Martina Šimkovičová kulturális miniszterasszonnyal való találkozójára.
Sajnos, a köztársasági elnök a beszámolója befejeztével más kötelezettségei miatt távozott a sajtótájékoztató színhelyéről, így a résztvevők kérdéseiket már csak tanácsadójának, Forró Krisztiánnak tehették fel. A Magyar7 által feltett kérdésre válaszolva a tanácsadó megosztotta, hogy a mostani találkozón nem esett szó arról, hogy az egykori Beneš-dekrétumok nyomán napjainkban is földelkobzások történnek, amelyek elsősorban a magyar és német közösségek tagjainak vagyonát érintik. Forró ugyanakkor megnyugtatta a jelenlévőket, hogy szakértőkkel folytat majd konzultációt a témában, és megerősítette, hogy a beiktatásakor bejelentett, a kérdéskörre összpontosító munkacsoport valóban létrejön.
Hasonló negatív választ kaptak a pozsonyi TA3 hírtelevízió kérdésére is, amely arra volt kíváncsi, hogy a kettős állampolgárság témája felmerült-e. Forró mindezek ellenére úgy véli, hogy a kettős állampolgárság egy szimbolikus ügy, amely a nemzetiségi közösségek szempontjából továbbra is nyitott kérdés. Optimistán tekint a jövőbe, remélve, hogy elérhetővé válik olyan helyzet, amely már más országokban működik, ahol a második állampolgárság nem jelent problémát.
A hétfői elnöki kerekasztal körüli eseményekről elmondható, hogy a szervezők ügyesen irányították a szlovák sajtó figyelmét a nemzetiségi kérdésekre, legalábbis egy napra. A rendezvényen részt vevő 15 nemzetiségi képviselő mindannyian a kormány nemzetiségi kisebbségi Tanácsának tagjai voltak, ami azt jelenti, hogy valójában egyszerűbb lett volna, ha Pellegrini elnök inkább a Tanács valamelyik ülésén képviseli a témát, mintsem hogy az egész delegációt az elnöki palotába hívja. Azonban az elnöki palota látványosabb háttere sokkal nagyobb figyelmet tudott generálni a témának, és bár nagy áttöréseket nem vártunk, mégis örömteli volt, hogy a magyar politikai képviselet parlamenten kívüli időszakában egy újabb magas rangú hivatalos fórum foglalkozott a kisebbségi ügyekkel.
Az, hogy ennek a folyamatnak lesz-e konkrét, kézzelfogható eredménye, még mindig kérdéses. A 15 nemzetiségi közösség többsége csupán néhány ezer főt számlál, így a félmilliós magyar közösség kihívásai számukra talán távoli és idegen problémaként jelenhetnek meg. Ennek következtében a magyarságot érintő kérdések iránti érdeklődésük legfeljebb felszínes maradhat.
Forró Krisztián, Peter Pellegrini köztársasági elnök nemzetiségi közösségi tanácsadója, május végén tartott beiktatása során bejelentette, hogy kezdeményezni fogja egy nemzetiségi közösségi kerekasztal megalakítását. E kerekasztal célja, hogy a köztársasági elnök és az elnöki apparátus közvetlen kapcsolatba léphessen az egyes közösségeket érintő legfontosabb kérdésekkel, így biztosítva, hogy a döntéshozatal során figyelembe vegyék a közösségek véleményét és igényeit.
A tizenöt elismert kisebbségi közösség képviselői hétfő délelőtt a pozsonyi Grassalkovich-palotában gyűltek össze, hogy megbeszéljék ügyeiket a köztársasági elnökkel, Forró Krisztiánnal, valamint az elnöki tanácsadókkal és az elnöki iroda más munkatársaival.
Nem sokkal 11 óra után lépett be a Zöld Szalonba Peter Pellegrini, ahol a tanácskozás zajlott. Miután udvariasan köszöntötte az egyes nemzetiségi képviselőket, bevezető beszédében azonnal felhívta a figyelmet arra, hogy a közösségek helyzetét ne csupán kisebbségi vagy többségi perspektívából közelítsük meg. Ennek érdekében javasolta, hogy a "nemzetiségi kisebbség" kifejezés helyett inkább a "nemzetiségi közösség" terminológiát alkalmazzuk.