88 év elteltével végre megoldódhat egy régóta húzódó rejtély: az óceán mélyén felfedezett roncsok új fényt deríthetnek a történtekre.

A XX. század egyik legnagyobb titka, Amelia Earhart rejtélyes eltűnése végre kezd felfedni néhány részletet: kutatók úgy vélik, rátaláltak a légikísérő ikonikus gépének roncsaira.
A világ első női pilótája, aki bátorságával és elszántságával beírta magát a történelembe, 1937-ben tűnt el rejtélyes körülmények között navigátorával, Fred Noonannel együtt. Az audárral teli kaland célja a Föld körüli repülés volt, ám az Atlanti-óceán felett történt eltűnésük máig megoldatlan titokként lebeg a repüléstörténet felett.
A legújabb nyomok alapján úgy tűnik, hogy a Nikumaroro-sziget közelében érhetett földet a repülőgép, mivel egy műholdfelvételen felfedezhető egy, a Lockheed 10-E Electrára hasonlító formáció.
„Kérlek, tedd különlegessé a mondandódat!” – kérte Richard Pettigrew, az Archaeological Legacy Institute igazgatója.
A Purdue Egyetem, amely egykor Amelia Earhart legendás repülésének anyagi támogatását nyújtotta, novemberben új expedíciót indít a titokzatos szigetre. "Ameliának tartozunk azzal, hogy megpróbáljuk visszahozni az Electrát, ha ez lehetséges" - nyilatkozta Steve Schultz, a jogi osztály vezetője.
A kutatás nem előzmény nélküli: 2017-ben képzett kutyák és archeológusok emberi maradványok után kutattak Nikumarorón. Egy 1940-es lelet szerint 13 csontot és egy koponyát találtak, melyről egyesek ugyan úgy vélték, férfié, de néhány antropológus szerint ezek egy nőhöz, tán épp Earharthoz tartoztak.
A legrémisztőbb előzmény, hogy a szigeten híresen hatalmas kókuszrákok élnek, amelyek a maradványokat széthordhatták - írja a Lad Bible. Így merült fel a teória, miszerint Earhart a katasztrófa után egyedül élt a szigeten, míg végül ezek az állatok pusztították el.